Na pelety 

Interiérová kamna

Peletové kotle

Krbové vložky na pelety

 

Proč topit peletami? 

V ČR se topení dřevěnými peletkami stává už běžným způsobem vytápění v rodinných domech. Proč tomu tak je? Stačí si uvědomit obrovské výhody tohoto paliva a snad každý, kdo dosud topil uhlím, nebo naopak staví dům a volí způsob vytápění, uzná, že "na těch peletách něco je".

Výhody:

  • levné a dostupné palivo
  • vysoká výhřevnost
  • čistá a voňavá manipulace
  • snadné a nenáročné skladování
  • podpora čistoty vzduchu, který sami dýcháme
  • živý oheň v interiéru

 

Levné a dostupné palivo

Když neznalému občanovi nabídneme možnost topit peletkami, první častou reakcí bývá "pelety jsou drahé a kde bych je sháněl". Věřte, že opak je pravdou. Vytápění peletkami se v posledních letech řadí k nízkonákladovým způsobům vytápění. Díky nárůstu výrobců a prodejců pelet je jejich cena ustálená, až klesající. Např. v říjnu 2014 byla průměrná cena světlých pelet 5800Kč/1t. V říjnu 2015 byla průměrná cena 5500Kč/1t.

Pokud jsou pelety kvalitně spalovány, dokáží velice efektivně a levně vytápět celý dům. Dle našich zkušeností jsou např. náklady na vytápění rodinného domu o velikosti 100m2 s podkrovím, do 2t ročně, tedy do 11 000Kč!

ČR se v současné době řadí k významným výrobcům velmi kvalitních pelet, které se z velké části vyvážejí, nejčastěji do Rakouska. Certifikované peletárny jsou už v každém kraji a ve všech okresech naleznete několik firem, od kterých lze pelety koupit. Díky rozšiřující se výrobě a vzrůstající konkurenci je cena pelet tlačená dolů a do budoucna lze očekávat, že pelety budou pro českého občana stále snadno dostupné. 

Stejně tak je nutno se zamyslet nad pořizovacími náklady. Např. lidé si k novostavbám často pořizují tepelné čerpadlo a zároveň i krb, kdy platí extrémě vysoké pořizovací částky a následně provozní náklady za elektřinu i za dřevo. Stejný princip se využívá také u plynového kotle + krb, kdy se provozní náklady opět sčítají. Dostupnost plynu v budoucnu je navíc nejistá, vzhledem k aktuálnímu dění u hlavních východních dodavatelů plynu do Evropy. Levnější variantou se zdají být uhelné a kombinované kotle, jejich provoz je ale náročný na čas a prostory. Vyžadují kotelnu a prostory k uskladňování paliva. Jejich provoz je špinavý, zatěžující životní prostředí. Běžně dostupné uhlí v ČR je často méně kvalitní, pocházející z Polska a dalších zemí.

Jednoduchým řešením jsou peletová interiérová kamna, která kombinují funkci kotle a krásu krbu s živým ohněm.

Vysoká výhřevnost

Ačkoliv výhřevnost je kolísavá veličina, ovlivněna mnohými faktory (např. obsahem vody ve dřevě, nebo kvalitou uhlí) je prokazatelné, že světlé dřevěné pelety třídy A1 mají vyšší výhřevost než hnedé uhlí, nebo dřevo! 

Porovnání výhřevnosti  
Dřevěné pelety A1 16 - 19 MJ/kg
Dřevní štěpka 15 - 17 MJ/kg
Jehličnaté dřevo 10 - 16 MJ/kg
Listnaté dřevo 10 - 15 MJ/kg
Hnědé uhlí 10 - 19 MJ/kg
Černé uhlí 21 - 31 MJ/kg
Brikety 19 - 26 MJ/kg

Kvalitní kotle a kamna na pelety jsou navrženy pro velice efektivní spalování pelet s vysokou ůčinností od 90%. Navíc jsou v kamnech nainstalovány sondy, které analyzují kvalitu paliva, podle čehož řídí intenzitu spalování, přístup vzduchu apod. Díky tomu je každý wat vyprodukován velice efektivně.

Nenáročné skladování a manipulace

Pelety Vám ušetří čas, práci i prostory!
Pelety se kupují nejčastěji balené v 15kg pytlích, které jsou vyskládané na paletě. Umístit takovou paletu je velice prostorově nenáročné, pokud to porovnáte se špinavým uhlím, nebo dřevem, které je náročné na řezání, sekání a vysoušení. Pelety jsou vhodnou alternativou i pro starší lidi na venkově, kteří už se nechtějí dřít s uhlím, zpracovávat dřevo apod. Skladování pelet je čisté, při manupulaci se neušpiníte, nepotřebujete fyzickou sílu, ale naopak si užíváte příjemnou vůni dřeva. Také množství popela je minimální, stačí jej vynášet 1x týdně.

 

Zdravé životní prostředí

Výrobou pelet se zpracovávají zbytkové piliny, které vznikají jako odpadní produkt zpracovíní dřeva. Tím je plně využit každý padlý strom z našich lesů. Při lisování pelet je použito pouze tlakové síly, bez přidání jakýchkoli chemických látek. Při dokonalém spalování pelet v kvalitních peletových kotlích pak nevzniká téměř žádný kouř. To jsou zásadní přínosy použití pelet jako alternativy k uhlí. Chráníme tak zejména v zimních měsících čistotu vzduchu, který sami dýcháme. 
 

Živý oheň v interiéru

Díky luxusním designovým peletovým kamnům můžete objevit kompromis mezi kotlem a krbem. Peletová kamna vytopí celý dům jako kotel a zárověň přinášení požitek z živého ohně v interiéru jako krb.
 
 

Váháte s výběrem vhodného produktu? 

Rádi vám poradíme a doporučíme nejvhodnější systém vytápění, dle vašich potřeb.
Neváhejte nás kontaktovat.

Krby Pinc MCZ

Háje 78, Příbram

PSČ: 261 01
+420 724 154 864 krbypinc@seznam.cz